Geschichte
Alte Ansichtskarten
Geografie
Geologie
Wasser
Naturschutz
Zufahrt
Pläne
Karten
Klima und Wetter
Gebäude
Einwohnerschaft
Flora
Fauna
"Gitarą i Piórem"
Regionale Kochkunst
Gastronomie und Geschäfte
Übernachtung
Sport
Galerie
Institutionen
Kirche
Wörterbuch
Monographie

MTB Borowice.pl 2007
Treffen am 22.02.2007
WOSP 2007
Neue Personen in Gemeinde

Polski

English

Deutsch

Český


Zabudowania

Do dziś zachowały się we wsi typowe dla budownictwa sudeckiego chaty zrębowo-przysłupowe, które przed ponad stu laty stanowiły budy pasterskie i chaty drwali. Początkowo drewniane domy zrębowe powstające w ubiegłych stuleciach były konstrukcjami pojedynczymi. Później, wraz z rozrastającymi się przyszłymi gospodarstwami w XVII – XVIII wieku, zaczęły pełnić funkcje trwałych domostw górali, żyjących z pracy w lesie, wypasu dobytku czy zajmujących się tkactwem lub szklarstwem. Domy zrębowe w większości są trójdzielne, złożone z części mieszkalnej, sieni i spiżarni (lub chlewa). Mają kamienne podmurówki, których konstrukcja oparta jest na kamieniach granitowych ociosanych do graniastosłupów. Przestrzenie pomiędzy nimi były wypełniane mchem i łupkiem kamiennym, wypełniane gliną i bielone. Charakterystyczną cechą tych budowli są dachowe luki (świetliki), którymi się zwoziło siano bezpośrednio na poddasze. Również rozmieszczenie okien i drzwi dobrze chroniących dom przed śniegiem i wiatrem świadczy o tym, jak doskonałymi znawcami górskiej przyrody byli nasi przodkowie. W obrębie Karkonoszy można zaobserwować drobne zróżnicowanie wyglądu górskich domostw, które dotrwając do naszych czasów świadczą o różnorodności i kolorycie regionu. Po drugiej wojnie światowej doszło do wielkich zmian własnościowych i przeważna część górskich bud zmieniła się w obiekty rekreacyjne. Przy ich najróżniejszych odbudowach i remontach doszło niestety do dużych, bezemocjonalnych interwencji w typową, górską, ludową zabudowę. Do dzisiejszego dnia zachował się rząd enklaw, wiosek i osad, gdzie można obserwować różnorodną architekturę karkonoskich zabudowań. Są to na przykład: Borowice, Bukowiec, Jagniątków, Karpniki, Michałowice, Miłków, Piechowice, Przesieka, Sosnówka, a po czeskiej stronie: Valteřice, Štěpanice, Křížlice, Mrklov, Kněžice, Benecko, Buřany, Horní Branná, Poniklá, Vichovská Lhota, Roprachtice, Rokytnice, Paseky, Jablonec nad Jizerou, Albeřice, Malá i Velká Úpa, i inne.

W Borowicach do najciekawszych zaliczają się domy nr 20, 23, 28, 34, 35, 40 i 53. Powstawały one w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX stulecia. Bardzo ciekawy jest również dom leśniczówki nr 65, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Ciekawą architekturę posiada również najsłynniejszy ośrodek na terenie Borowic – Limba, pochodzący z 1915 roku. Na uwagę zasługuje dom niemieckiego poety Maxa Heinzela, który mieszkał i tworzył w domu przy drodze do Podgórzyna. Nad ośrodkiem Hottur był park z pomnikiem i do dzisiaj są fundamenty ławek na terenie zarówno Hottura, jak i Skalnika. W tym miejscu znajdowała się skocznia narciarska.

Na polach borowickich znajdują się charakterystyczne kamienne murki oddzielające poszczególne gospodarstwa, które stosowano już w XVII i XVIII stuleciu.


Kamienne murki oddzielające poletka w Borowicach


Panorama Borowic z Drogi Chomontowej w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej wg kartki pocztowej z ok. 1930 roku oraz widok dzisiejszyPanorama Borowic od strony Czoła w kierunku zachodnim wg kartki pocztowej z ok. 1930 roku oraz widok dzisiejszy


Bardzo wiele reprodukcji starych kartek pocztowych przedstawiających zabudowania Borowic można znaleźć w Monografii Borowic. Tam także, w dwóch tabelach, zawarto kompletne spisy wszystkich zabudowań wraz z numeracją z 1938 i 2005 r.
Touristik
Karkonoski Nationalpark
"GOPR"
Lawinen
"PTTK"
"GOT"
Grenzübergänge
Wanderungen
Fahrrad
Autoreisen
Ski
Laufski
Läufe
Felssteige

Autor
Schreib an uns
Als Startseite einstellen
Gästebuch
Links
Sonden
Statistik
Auszeichnungen
Schick uns Email-Addresse
Copyright
Werbung
Reproduktionen
E-mail Addresse

Powodz Powódź w Borowicach
rekordowe opady deszczu
Borowice 07.08.2006
dużo wody!
FestynOSP Festyn strażacki OSP
pokazy strażackie, loteria
Borowice 13.08.2006
remontujemy remizę!
BM-Przesieka Bike Maraton Przesieka
przejazd Drogą Sudecką
Przesieka 02.09.2006
zobacz kolarzy!
XV-Final-WOSP XV Finał WOŚP
OSP Borowice
Podgórzyn 14.01.2007
sie ma!
Bal Bal karnawałowy
Ośrodek Skalnik
Borowice 10.02.2007
wspaniała zabawa!

Diese Seite funktioniert seit 25.02.2004
Die letzte Aenderungen gemacht am 12.03.2007
WETTER Schreib an uns
Alle Rechte vorbehalten © 2004-2007 Tomasz Luszpinski