Historie
Staré pohlednice
Geografie
Geologie
Povrchové vodstvo
Ochrana přírody
Příjezd
Plánek Borovic
Mapa okolí
Klima a počasí
Architektura
Obyvatelé
Květena
Zvířena
Kytarou a perem
Krajová kuchyně
Gastronomie a obchody
Možnosti ubytování
Sportovní soutěže
Galerie
Instituce
Kostel
Slovníček vlastních názvů
Monografie Borovic

MTB Borowice.pl 2007
Borowice 22.02.2007
WOSP 2007
Wybor 2006

Polski

English

Deutsch

Český


Zabudowania

Do dziś zachowały się we wsi typowe dla budownictwa sudeckiego chaty zrębowo-przysłupowe, które przed ponad stu laty stanowiły budy pasterskie i chaty drwali. Początkowo drewniane domy zrębowe powstające w ubiegłych stuleciach były konstrukcjami pojedynczymi. Później, wraz z rozrastającymi się przyszłymi gospodarstwami w XVII – XVIII wieku, zaczęły pełnić funkcje trwałych domostw górali, żyjących z pracy w lesie, wypasu dobytku czy zajmujących się tkactwem lub szklarstwem. Domy zrębowe w większości są trójdzielne, złożone z części mieszkalnej, sieni i spiżarni (lub chlewa). Mają kamienne podmurówki, których konstrukcja oparta jest na kamieniach granitowych ociosanych do graniastosłupów. Przestrzenie pomiędzy nimi były wypełniane mchem i łupkiem kamiennym, wypełniane gliną i bielone. Charakterystyczną cechą tych budowli są dachowe luki (świetliki), którymi się zwoziło siano bezpośrednio na poddasze. Również rozmieszczenie okien i drzwi dobrze chroniących dom przed śniegiem i wiatrem świadczy o tym, jak doskonałymi znawcami górskiej przyrody byli nasi przodkowie. W obrębie Karkonoszy można zaobserwować drobne zróżnicowanie wyglądu górskich domostw, które dotrwając do naszych czasów świadczą o różnorodności i kolorycie regionu. Po drugiej wojnie światowej doszło do wielkich zmian własnościowych i przeważna część górskich bud zmieniła się w obiekty rekreacyjne. Przy ich najróżniejszych odbudowach i remontach doszło niestety do dużych, bezemocjonalnych interwencji w typową, górską, ludową zabudowę. Do dzisiejszego dnia zachował się rząd enklaw, wiosek i osad, gdzie można obserwować różnorodną architekturę karkonoskich zabudowań. Są to na przykład: Borowice, Bukowiec, Jagniątków, Karpniki, Michałowice, Miłków, Piechowice, Przesieka, Sosnówka, a po czeskiej stronie: Valteřice, Štěpanice, Křížlice, Mrklov, Kněžice, Benecko, Buřany, Horní Branná, Poniklá, Vichovská Lhota, Roprachtice, Rokytnice, Paseky, Jablonec nad Jizerou, Albeřice, Malá i Velká Úpa, i inne.

W Borowicach do najciekawszych zaliczają się domy nr 20, 23, 28, 34, 35, 40 i 53. Powstawały one w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX stulecia. Bardzo ciekawy jest również dom leśniczówki nr 65, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Ciekawą architekturę posiada również najsłynniejszy ośrodek na terenie Borowic – Limba, pochodzący z 1915 roku. Na uwagę zasługuje dom niemieckiego poety Maxa Heinzela, który mieszkał i tworzył w domu przy drodze do Podgórzyna. Nad ośrodkiem Hottur był park z pomnikiem i do dzisiaj są fundamenty ławek na terenie zarówno Hottura, jak i Skalnika. W tym miejscu znajdowała się skocznia narciarska.

Na polach borowickich znajdują się charakterystyczne kamienne murki oddzielające poszczególne gospodarstwa, które stosowano już w XVII i XVIII stuleciu.


Kamienne murki oddzielające poletka w Borowicach


Panorama Borowic z Drogi Chomontowej w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej wg kartki pocztowej z ok. 1930 roku oraz widok dzisiejszy



Panorama Borowic od strony Czoła w kierunku zachodnim wg kartki pocztowej z ok. 1930 roku oraz widok dzisiejszy


Bardzo wiele reprodukcji starych kartek pocztowych przedstawiających zabudowania Borowic można znaleźć w Monografii Borowic. Tam także, w dwóch tabelach, zawarto kompletne spisy wszystkich zabudowań wraz z numeracją z 1938 i 2005 r.
Turistické zajímavosti
Krkonošský národní park
GOPR
Laviny
PTTK
GOT
Hraniční přechody
Trasy pro pěší
Cyklotrasy
Výlety autem
Sjezdové lyžování
Běžecké lyžování
Přespolní běh
Skalní lezení

Autoři
Napiště nám
Jako domovská stránka
Kniha návstěv
Linky
Sondy
Statistika
Ocenění
Napište svůj e-mail
Autorská práva
Reklama
Reprodukce
E-mail Borovice.pl

Powodz Powódź w Borowicach
rekordowe opady deszczu
Borowice 07.08.2006
dużo wody!
FestynOSP Festyn strażacki OSP
pokazy strażackie, loteria
Borowice 13.08.2006
remontujemy remizę!
BM-Przesieka Bike Maraton Przesieka
przejazd Drogą Sudecką
Przesieka 02.09.2006
zobacz kolarzy!
XV-Final-WOSP XV Finał WOŚP
OSP Borowice
Podgórzyn 14.01.2007
sie ma!
Bal Bal karnawałowy
Ośrodek Skalnik
Borowice 10.02.2007
wspaniała zabawa!

Stránka funguje od 25. února 2004
Poslední změny na stránce byly provedeny 12. března 2007
Počasí Napište nám
Všechna práva vyhrazena © 2004-2007 Tomasz Łuszpiński