History
Old postcards
Geography
Geology
Waters
Nature protection
Access
Surveys of Borowice
Environs' maps
Climate and weather
Buildings
Citizens
Flora
Fauna
"Gitarą i Piórem"
Local foods
Gastronomy and shops
Accommodation
Sport events
Gallery
Institutions
Church
Local names dictionary
Monograph of Borowice

MTB Borowice.pl 2007
Meeting 22.02.2007
WOSP 2007
Changes at Community

Polski

English

Deutsch

Český


Zabudowania

Do dziś zachowały się we wsi typowe dla budownictwa sudeckiego chaty zrębowo-przysłupowe, które przed ponad stu laty stanowiły budy pasterskie i chaty drwali. Początkowo drewniane domy zrębowe powstające w ubiegłych stuleciach były konstrukcjami pojedynczymi. Później, wraz z rozrastającymi się przyszłymi gospodarstwami w XVII – XVIII wieku, zaczęły pełnić funkcje trwałych domostw górali, żyjących z pracy w lesie, wypasu dobytku czy zajmujących się tkactwem lub szklarstwem. Domy zrębowe w większości są trójdzielne, złożone z części mieszkalnej, sieni i spiżarni (lub chlewa). Mają kamienne podmurówki, których konstrukcja oparta jest na kamieniach granitowych ociosanych do graniastosłupów. Przestrzenie pomiędzy nimi były wypełniane mchem i łupkiem kamiennym, wypełniane gliną i bielone. Charakterystyczną cechą tych budowli są dachowe luki (świetliki), którymi się zwoziło siano bezpośrednio na poddasze. Również rozmieszczenie okien i drzwi dobrze chroniących dom przed śniegiem i wiatrem świadczy o tym, jak doskonałymi znawcami górskiej przyrody byli nasi przodkowie. W obrębie Karkonoszy można zaobserwować drobne zróżnicowanie wyglądu górskich domostw, które dotrwając do naszych czasów świadczą o różnorodności i kolorycie regionu. Po drugiej wojnie światowej doszło do wielkich zmian własnościowych i przeważna część górskich bud zmieniła się w obiekty rekreacyjne. Przy ich najróżniejszych odbudowach i remontach doszło niestety do dużych, bezemocjonalnych interwencji w typową, górską, ludową zabudowę. Do dzisiejszego dnia zachował się rząd enklaw, wiosek i osad, gdzie można obserwować różnorodną architekturę karkonoskich zabudowań. Są to na przykład: Borowice, Bukowiec, Jagniątków, Karpniki, Michałowice, Miłków, Piechowice, Przesieka, Sosnówka, a po czeskiej stronie: Valteřice, Štěpanice, Křížlice, Mrklov, Kněžice, Benecko, Buřany, Horní Branná, Poniklá, Vichovská Lhota, Roprachtice, Rokytnice, Paseky, Jablonec nad Jizerou, Albeřice, Malá i Velká Úpa, i inne.

W Borowicach do najciekawszych zaliczają się domy nr 20, 23, 28, 34, 35, 40 i 53. Powstawały one w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX stulecia. Bardzo ciekawy jest również dom leśniczówki nr 65, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Ciekawą architekturę posiada również najsłynniejszy ośrodek na terenie Borowic – Limba, pochodzący z 1915 roku. Na uwagę zasługuje dom niemieckiego poety Maxa Heinzela, który mieszkał i tworzył w domu przy drodze do Podgórzyna. Nad ośrodkiem Hottur był park z pomnikiem i do dzisiaj są fundamenty ławek na terenie zarówno Hottura, jak i Skalnika. W tym miejscu znajdowała się skocznia narciarska.

Na polach borowickich znajdują się charakterystyczne kamienne murki oddzielające poszczególne gospodarstwa, które stosowano już w XVII i XVIII stuleciu.


Kamienne murki oddzielające poletka w Borowicach


Panorama Borowic z Drogi Chomontowej w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej wg kartki pocztowej z ok. 1930 roku oraz widok dzisiejszyPanorama Borowic od strony Czoła w kierunku zachodnim wg kartki pocztowej z ok. 1930 roku oraz widok dzisiejszy


Bardzo wiele reprodukcji starych kartek pocztowych przedstawiających zabudowania Borowic można znaleźć w Monografii Borowic. Tam także, w dwóch tabelach, zawarto kompletne spisy wszystkich zabudowań wraz z numeracją z 1938 i 2005 r.
Places worth visiting
Karkonoski National Park
Mountain Rescue Service
Avalanches
Polish Tourist Society
Mountain Tourist Distinction
Border crossing
Trips on foot
Trips by cycle
Trips by car
Skiing
Cross country skiing
Cross country runs
Rock climbing

Authors
Contact us
Set as start page
Guestbook
Links
Polls
Statistics
Forum
Add your e-mail
Copyright
Advertising
Replicas and copies
E-mail accounts

Gitara-i-Piorem Gitarą i Piórem
XVIII edycja, koncerty
Borowice 04.08.2006
deszczowa aura...
Powodz Powódź w Borowicach
rekordowe opady deszczu
Borowice 07.08.2006
dużo wody!
FestynOSP Festyn strażacki OSP
pokazy strażackie, loteria
Borowice 13.08.2006
remontujemy remizę!
BM-Przesieka Bike Maraton Przesieka
przejazd Drogą Sudecką
Przesieka 02.09.2006
zobacz kolarzy!
XV-Final-WOSP XV Finał WOŚP
OSP Borowice
Podgórzyn 14.01.2007
sie ma!

Web page since 25th February 2004
Last changes on site made on 12th March 2007
WEATHER Contact us
All rights reserved © 2004-2007 Tomasz Luszpinski